TSA Ohio
Untitled 1

HIGH SCHOOL WINNERS

  EVENT SCHOOL STUDENT GR PLACE
  Animatronics Butler Tech – Lakota East Hanna Everding 11 Champions
    Eliana Bujwalo-Nowak 11  
      Abigail Niehaus 11  
 
  Biotechnology Design Butler Tech – Lakota East Allison Kessling 10 Champions
  Jordan Lehman 10
      Anne Mathew 10  
 
  Board Game Design Butler Tech – Lakota East Lisa Biehle 12 Champions
      Logan Fox 12  
      Mackenzie Novean 12  
      Grace Silverberg 12  
 
  Web Master Butler Tech – Lakota East Ashton Gibbs 9 Champions
    Nick Lewis 9  
      Connor Miranda 9  
      Jack Nomina 9  
      Anthony Walsh 9  
   
  CAD Architecture Greene Co. – Xenia HS Michael Channels 11 Champion
 
  CAD Engineering  Butler Tech – Lakota West James Wright 12 Champion
  Butler Tech – Lakota West Julian Heidt 9 Runner-up
 
  Dragster Design Butler Tech – Lakota West Aidan Shatto 9 Champion
  Butler Tech – Lakota West Ashton Turner 9 Champion
  Butler Tech – Edgewood Reid Melampy 9 Champion
  Butler Tech – Edgewood Jackson Frey 9 Champion
 
  Flight Endurance Butler Tech – Lakota East Ryan Golembiewski 12 Champions
  Jacob Smith 12
 
  Systems Control Butler Tech – Lakota East Allison Kessling 10 Champions
  Sara Schnetzer 10
  Megan Sheth 10
 
  Technical Problem Solving Butler Tech – Lakota East Caleb Regg 11 Champions
      Logan Tripp 11  
    Greene Co. – Yellow Springs Liam Hackett 10 Runner-up
  Galen Sieck 10
 
  Vex Robotics Greene Co. – Ankeney Middle Barrett Akerman 8 Champions
  Maria Davis 8
  Nick Fischer 8
  Hayden Keefer 8
      Katy McKenna 8  
      Nate Miller 8  
    Greene Co. – Ankeney Middle Max Albrecht 8 Second Place
      Christof Archer 8  
      Collin Brown 8  
      Evan Galbreath 8  
      Zach Huss 8  
    Butler Tech – Madison Gabe Blevins 11 Third Place
      Jacob Fugate 12  
      Sam Humphrey 11  
      Morgan Michalosky 12  
Untitled 1

MIDDLE SCHOOL WINNERS

  EVENT SCHOOL STUDENT GR PLACE
  CAD Foundations  Lakota Liberty Carson Randall 7 Champion
  Lakota Ridge Russell Preston 7 Runner-up
 
  Children’s Stories  Lakota Ridge Ismael Melendez 7 Champions
  Amane Ohhashi 7
 
  Coding Lakota Plains Megan Kinch 8 Champion
 
  Flight Lakota Ridge Ashley Reed 8 Champion
  Lakota Ridge Josh Hale 7 Runner-up
 
  Junior Solar Sprint Lakota Liberty Aya Mohammoud 7 Qualifiers
  Sabah Al Shawk 8
  Emma Schwer 8
  Lakota Ridge Cole Longworth 8 Qualifiers
  Mason Winkler 8
  Lakota Plains Zahara Wasanwala 7 Qualifiers
  Keya Nevagi 7
  Yaashita Bobba 7
 
  Off The Grid  Lakota Ridge Kaitlin Knapek 8 Champions
  Elizabeth Ogle 8
  Christina Ogle 8
 
  Problem Solving Lakota Plains Mathias Albright 7 Champions
  Noah Smith 7
  Lakota Liberty Ryan Coons 7 Runner-up
  Ethan Crowell 7
 
  Structural Engineering Lakota Plains Taylor Blackburn 7 Champions
  Julia Cogan 7
  Lakota Hopewell Ethan Hysong 7 Runner-up
  Vaughn Cheney 8
 
  Systems Control  Madison Maggie Brooks 8 Champions
  AJ Fugate 8
  Zayden Thompson 8
 
  TEAMS Lakota Liberty Sabah Al Shawk 8 Qualifiers
  Alexander Betts 7
  Elliot Keith 8
  Hope Keith 8
  Noah Keith 8
  Avery Rudell 7
 
  Technical Design Lakota Liberty Ethan Gilley 8 Champions
  Payton Vordemesche 8
 
  Vex IQ Lakota Plains Owen Bailey 7 Champions
  Lucas Moody 8
  Mason Ruggiero 8
  Matthew Szczepaniak 8
Close Menu